تفاوت ترمووود و چوب پلاست

تفاوت هایی بین ترمووود و چوب پلاست وجود دارد. با دانستن تفاوت ترمووود و چوب پلاست می توانید انتخاب درستی بین این دو محصول داشته باشید.

ترمووود و چوب پلاست هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند و دو متریال پرطرفدار هستند.

دو متریال ترمووود و چوب پلاست شباهت هایی نیز با یکدیگر دارند بنابراین اسم شان کنار هم می آید. این دو محصول رنج قیمتی متفاوتی دارند که کیفیت و درجه ی آن ها روی قیمتشان تاثیر گذار است.

برای ساختن ترمووود نیاز به فرآوری چوب طبیعی می باشد بنابراین باید درختان قطع شوند که این موضوع مخالف محیط زیست است و بسیاری به دلیل قطع درختان با ترمووود مخالف هستند.

اما در مقابل برای ساخت چوب پلاست از پلاستیک های بازیافتی استفاده می شود که این ویژگی خیلی خوبی است و این امر، چوب پلاست را دوستدار محیط زیست می کند.

در این مقاله به تفاوت ترمووود و چوب پلاست می پردازیم تا بهترین و مطمئن ترین انتخاب را بین این دو متریال داشته باشید.

تعریف ترمووود و چوب پلاست

برای اینکه به تفاوت ترمووود و چوب پلاست پی ببریم در ابتدا باید به تعریف این دو متریال بپردازیم.

  • چوب پلاست چیست؟

    همان طور که از اسم چوب پلاست مشخص است این متریال صنعتی در واقع ترکیبی از الیاف چوب و پلاستیک‌های بازیافتی است که شباهت بسیار زیادی به چوب طبیعی دارد.

چوب پلاست یک فرآورده چوبی بسیار جدید است که به شکل پروفیل‌های کامپوزیتی تولید می‌شود. این فرآورده حاصل ترکیب میزان معینی از گرانول چوب یا همان پودر چوب و مواد پلیمری است.

در روند تولید چوب پلاست‌های رنگی، از پیگمنت‌های رنگی نیز به عنوان ماده رنگ‌زا استفاده می‌شود. چوب پلاست به روش اکستروژن و در ابعاد و قالب‌های متعددی تولید و روانه بازار می‌شود.

چوب پلاست

 

  • ترمووود چیست؟

ترمووود در واقع چوب‌های طبیعی با مکانیزم‌های حرارتی پیشرفته فرآوری شده است که ماندگاری و استحکام بیشتری نسبت به سایر چوب‌ها دارند.

ترموود نیز مانند چوب پلاست نوعی فرآورده چوبی است که در روند تولید ترموود از هیچ نوع ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود. به همین خاطر ترموود یک محصول سازگار با محیط زیست است.

علاوه بر این، طی پروسه ی فرآیند حرارتی محصولی تولید شده که خاصیت ضد کپک، ضد قارچ و ضد حشره پیدا می کند. ضمن اینکه ترموود اگر به روش استاندارد و با استفاده از تجهیزات پیشرفته تولید شود؛ ثبات رنگی فوق‌العاده‌ای دارد و می‌تواند با وجود تماس با عوامل محیطی، تا چندین سال عمر مفید داشته باشد.

در اکثر کارخانجات تولیدی چوب ترمو از چوب درخت کاج یا چوب درخت زبان گنجشک برای تولید ترموود استفاده می‌شود.

ترمووود

ترموود با چوب پلاست چه تفاوتی دارد؟

چوب ترمو و چوب پلاست به مزایا و معایبی دارند که با مقایسه ی آن ها با هم می‌توان به مهم‌ترین تفاوت‌های ترمووود و چوب پلاست پی برد. مهم‌ترین تفاوتی که بین ترموود و چوب پلاست وجود دارد عبارتند از:

چوب پلاست از مواد بازیافتنی تولید می‌شود ولی برای تولید ترموود باید درختان را قطع کرد. چوب پلاست حاوی مواد شیمیایی است اما ترموود ماده‌ای کاملا طبیعی محسوب می‌شود و فقط طی فرآیند حرارتی به مقاومت بالایی می رسد.

چوب پلاست ارزان‌تر از ترموود است. ترموود نسبت به چوب پلاست حس گرمی بیشتری به فضا می‌دهد.

دیگر تفاوت چوب ترمو و چوب پلاست اين است که ترمووود محصولی قابل بازيافت است و هيچ گونه ضرري براي موجودات زنده ندارد، دوس دار محیط زیست می باشد.
بنابراین مي توان چوب ترمو را با استفاده از مواد اوليه آن مجددا تهیه كرد، از آن جايي كه محصولات چوبي اصلاح شده حرارتي داراي كربن كمي هستند آن را به يك محصول زيست محيطي بدل كرده است.

چوب ترمو در مقابل خراش هايي كه بر سطح آن اتفاق مي افتد مقاوم است و بدون تغيير در مواد اوليه آن مي توان آن را جدید و يا رنگ آن را اصلاح كرد.
به دلیل نوع و شكل چوب ترمو، حمل و نصب آن بسيار آسان است.چوب ترموود تا ٢٠٪؜ عايق صوتي و عايق گرما نيز مي باشد.

چوب پلاست یک محصول کامپوزیتی و ترموود محصولی طبیعی به شمار می‌رود. در محیط مرطوب چوب پلاست پس از مدتی آب را جذب کرده و پوسیده می‌شود، در حالی که چوب اصلاح حرارتی شده (ترمووود) در برابر جذب آب مقاوم است.

همچنین این چوب به صورت کامل در برابر قارچ، خوردگی و پوسیدگی مقاومت می‌کند. در حالی که چوب پلاست مقاومت پایین‌تری دارد.

تفاوت ترمووود و چوب پلاست

تفاوت ترمووود و چوب پلاست

مزیت های چوب پلاست و ترمووود چیست؟

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد چوب پلاست و ترمووود همه‌پسند بودن این دو متریال است .

در واقع هم مدرن پسندها و هم طرفداران دکوراسیون سنتی و چوبی هر یک به نوعی از این دو متریال جذاب و دوست‌داشتنی استفاده می‌کنند. انواع مدل چوب پلاست جدید و ترموود با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع باعث شده است که کاربرد این دو متریال در معماری بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

در این جا به مزیت چوب پلاست و ترمووود اشاره می کنیم:

کم وزنی و سبکی از مشخصات ترمووود و چوب پلاست می‌باشد.

هر دو متریال نسبت به رطوبت مقاومند.

هر دو متریال در مقابل تغییرات شرایط آب و هوایی مقاوم می‌باشند.

هر دو متریال در مقابل حشرات و انواع قارچ‌ها مقاوم هستند.

عایق بودن در برابر صدا نیز از خواص چوب پلاست و ترموود است.

هر دو متریال در مقابل حرارت مقاوم بوده و کند سوز هستد. (به نوعی می‌توان گفت که چوب پلاست و ترمووود ضد حریق می‌باشند)

معایب چوب پلاست

این محصول از ترکیب چوب و پلاستیک ساخته می‌شود. بنابراین چوب پلاست متریال طبیعی نمی باشد. از طرفی برای استفاده از از این ماده در طراحی و ساخت سازه، باید مهارت کافی را داشته باشد. این دو مورد به عنوان اصلی‌ترین معایب چوب پلاست شناخته می‌شوند.

  1. متریال چوب پلاست نسبت به چوب در مقابل دما حساس‌تر است.
  2. برخی از انواع وود پلاست (پلی‌پروپلین) برای استفاده درزمان بارش و مناطق مرطوب مناسب نیستند و ممکن است دچار تغییر حالت شوند.

معایب ترمووود

  1. قیمت ترمووود نسبت به قیمت چوب پلاست گران‌تر است.
  2. قطع درختان و تخریب جنگل‌ها برای تولید محصولات ترمووود.
  3. اجرای ترمووود برای ساخت سازه‌های گرد و منحنی مناسب نیست.

هزینه اجرای چوب پلاست و ترمووود

قیمت های ترمووود و چوب پلاست با توجه به کاربردشان متفاوت می‌باشد اما طبیعی است که هزینه‌ی تمام شده یک پروژه با چوب پلاست ارزان قیمت تر از همان پروژه با ترمووود خواهد بود.

عوامل دیگری که بر روی قیمت پروژه تاثیرگذار است را با یک مثال توضیح می دهیم:

به عنوان مثال ترمووود نما قیمت متفاوتی با ترمووود در طراحی داخلی و محوطه سازی دارد. و یا مثلا چوب مورد استفاده در کف به دلیل ضخامت بیشتر قیمت بالاتری نیز دارد.

به طور کلی نوع سازه، ابعاد پروژه، محل اجرا، نوع طراحی، نوع زیرسازی و نوع خود چوب ترمو و چوب پلاست از جمله عواملی هستند که بر روی هزینه نصب ترمووود و چوب پلاست اثرگذارند.

نوع کامپوزیت های چوب پلاست، وزن و کاربرد مقطع چوب پلاستیک از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت پروفیل های چوب پلاست می باشند به همین دلیل چوب پلاست ارزان قیمت و چوب پلاست گران قیمت در بازار موجود است. و این مسئله درباره ارزان ترین ترمووود و گران‌ترین آن نیز صدق می‌کند.

تفاوت ترمووود و چوب پلاست

تفاوت ترمووود و چوب پلاست

 روش نصب چوب پلاست و ترمووود کدام است؟

یکی از مهمترین نکات و اولین قدم در هنگام نصب چوب پلاست و ترمووود، برای جلوگیری از رشد گیاهان و هم چنین جلوگیری از تولید قارچ گندزدایی سطح زیرین کار می‌باشد.

قدم بعدی روش عایق‌کاری سطح زیرین با مواد نانو پلیمر برای زیرسازی چوب پلاست است که به منظور جلوگیری از جذب رطوبت و پوسیدگی مقطعی و همچنین افزایش طول عمر محصول انجام می‌گیرد.

اجرای چوب پلاست یا ترمووود؟

برای پاسخ به این سوال باید به فضایی که قرار است در آن از ترموود و چوب پلاست استفاده شود دقت کنیم. همانطور که می دانید کاربردهای این مواد تقریبا یکسان هستند. بنابراین این انتظار شما از نتیجه اجرای پروژه است که تعیین می‌کند کدام ماده مناسب کار شماست. به عنوان مثال افرادی که به دنبال دوام بیشتر و زیبای طبیعی هستند ترموود برای آن ها انتخاب مناسبی است. اما افرادی که هزینه اجرا و مراقبت از محیط زیست برایشان اهمیت دارد؛ بهتر است چوب پلاست را انتخاب کنند.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *